Mateřská a rodičovská dovolená (nejen pro maminky)

Články únor 2008

 
 

Otec u porodu je často hodně diskutovaným tématem. Zatímco v dobách nedávno minulých byli tatínkové z blízkosti nastávajících maminek vyháněni, dnes mají dveře na porodní sály otevřené.

Otec u porodu může pro ženu znamenat přínos v řadě ohledů:

  • dodá ženě pocit bezpečí
  • pomůže s relaxačními technikami při porodu
  • může jako prostředník pomoci překonat případné nedorozumění mezi ženou a zdravotním personálem

Přítomnost otce u porodu by měla ale být realizována pouze na základě oboustranné dohody partnerů. Pokud jedna ze stran nesouhlasí, přítomnost otce by měla spíše opačný účinek.

Ve většině případů je společná přítomnost obou rodičů u porodu nezapomenutelným zážitkem.

  1. Věk vyšší než tři roky
  2. Předškolní věk
  3. Trvalý pobyt v obci mateřské školy
  4. Zaměstnání, studium rodičů
  5. Celodenní/částečná návštěva MŠ
  6. Vzdálenost od místa bydliště
  7. Sourozenec ve školce

Rodičovský příspěvek pobírá žena po skončení tzv. mateřské dovolené, které trvá 28 týdnů (u matek víterčat 37 týdnů). Žena se může rozhodnout, jak dlouho bude rodičovský příspěvek pobírat:

1. Peněžitou pomoc v mateřství cca do 5 měsíců věku dítěte, pak rodičovský příspěvek ve výši 11 400 Kč do 2 let věku dítěte. Tato varianta je dostupná pouze pro maminky, které pobíraly PPM ve výši minimálně 11 400 Kč měsíčně.

Celková výše RP činí 216 600 Kč.

2. Peněžitou pomoc v mateřství cca do 5 měsíců věku dítěte, pak rodičovský příspěvek ve výši 7 600 Kč do 3 let věku dítěte.

Celková výše RP činí 235 600 Kč.

3. Peněžitou pomoc v mateřství cca do 5 měsíců věku dítěte, pak rodičovský příspěvek ve výši 7 600 Kč do 18 měsíců věku dítěte, následně 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.

Celková výše RP činí 212 800 Kč.

Podle nejnovějších výzkumů doktora Li z kalifornské univerzity zvyšuje konzumace kofeinu riziko potratu. Například dva šálky kávy mohou zvýšit riziko potratu zhruba dvakrát. Nebezpečnou mohou být i různé kofeinové nápoje.

Samozřejmě to neznamená, že jedna káva je pro vaše dítě jedovatá, ale opatrnosti není nikdy nazbyt.

 
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. Upozornění: Příspěvky v diskuzích a komentářích jsou názory našich čtenářů a nevyjadřují stanovisko redakce. Odpovědi v poradně a diskuzích nemají charakter právni rady, byly poskytnuty zdarma a její poskytovatelé v žádném případě neodpovídají za případné škody spojené s využitím nebo nevyužitím informací v nich uvedených.