Mateřská a rodičovská dovolená (nejen pro maminky)

Články leden 2008

Mateřská x rodičovská dovolená

Lidově se období, kdy je žena s dítětem doma nazývá „mateřská“. Ve skutečnosti je toto období ale rozděleno na dvě části: tzv. mateřskou a rodičovskou dovolenou.

Mateřská je kratší období, po které žena pobírá tzv. peněžitou pomoc v mateřství. Trvá 28 týdnů od doby nástupu na mateřskou dovolenou. Peněžitá pomoc v mateřství se počítá stejným způsobem jako dávky nemocenského pojištění.

Rodičovská dovolená navazuje na mateřskou dovolenou. Během rodičovské dovolené pobírá žena tzv. rodičovský příspěvek, který je podle nové úpravy od 1. 1. 2008 možné pobírat po dobu dvou, tří nebo čtyř let a v závislosti na tom je rozlišena výše dávky.

Zajímá vás nějaký pojem? Napište na adresu materska.help@seznam.cz. Na otázky, které zajímají nejvíce čtenářů dostanete odpověď.

Žádné komentáře
 
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. Upozornění: Příspěvky v diskuzích a komentářích jsou názory našich čtenářů a nevyjadřují stanovisko redakce. Odpovědi v poradně a diskuzích nemají charakter právni rady, byly poskytnuty zdarma a její poskytovatelé v žádném případě neodpovídají za případné škody spojené s využitím nebo nevyužitím informací v nich uvedených.