Mateřská a rodičovská dovolená (nejen pro maminky)

Články leden 2008

 
 

V únoru dostanete první výplatní pásky za leden. Čísla se budou značně lišit od těch předchozích, proto byste si je měli zkontrolovat. Zvýšily se následující položky:

- sleva na dani na poplatníka - v současné době by měla dosahovat výše 2 070 Kč

- sleva na dítě - zvýšila se z 500 Kč na 905 Kč

O výše uvedené částky by se vám měla snížit vypočtená daň, proto si pro jistotu ověřte, že nejsou ve staré výši.

Na první pohled možná nebudete věřit, kolik že to vlastně berete. Neradujte se předčasně, nejde o to, že by zaměstnavatel konečně ocenil vaše nesporné kvality, ale spíše se na pásce objeví tvz. superhrubá mzda, tedy hrubá mzda navýšená o sociální a zdravotní pojištění, které za vás odvádí zaměstnavatel.

Přesto by čistá mzda na většině výplatních pásek za leden (dostanete ji v únoru) měla dosahovat o něco vyšší částky než v prosincové výplatě. Je tomu tak kvůli zavedení rovné daně a zvýšení slev.

Jak vaše rodina pociťuje účinek reformy?

Také jste od ledna dostali obálku s modrým proužkem a informací, že přicházíte o přídavky na děti? Nejste sami. Počet vám podobných se blíži k 600 000. K tomu přibližně 20 tisíc rodin přijde o sociální příplatek.

Podle mluvčího MPSV by tento krok neměl rodiny příliš zasáhnout, protože došlo ke zvýšení slevy na dani na poplatníka i na dítě.

Jak jste na tom vy? Cítíte se reformou ošizeni nebo vám naopak pomohla? Nebo se vaší rodiny vůbec nedotkla? Podělte se s ostatními čtenáři o své názory.

Životní minimum je důležitý superpojem, se kterým se budete setkávat při žádosti o řadu sociálních dávek - zejména o přídavek na dítě, sociální příplatek nebo příspěvek na bydlení. Většina dávek se totiž odvozuje jako určitý násobek životního minima. Kolik činí životní minimum v současné době?

Jednotlivec

3 126 Kč

První osoba v domácnosti

2 880 Kč

Další osoba v domácnosti, která není nezaopatřeným dítětem

2 600 Kč

Nezaopatřené dítě mladší 6 let

1 600 Kč

Dítě ve věku od 6 do 15 let

1 960 Kč

Nezaopatřené dítě od 15 do 26 let

2 250 Kč

Když si spočítáte celkovou částku životního minima vaší rodiny, porovnáte ji s požadavkem na konkrétní dávku, tedy např. na přídavek na dítě mají nárok pouze rodiny s příjmem do 2,4 násobku životního minima.

Lidově se období, kdy je žena s dítětem doma nazývá „mateřská“. Ve skutečnosti je toto období ale rozděleno na dvě části: tzv. mateřskou a rodičovskou dovolenou.

Mateřská je kratší období, po které žena pobírá tzv. peněžitou pomoc v mateřství. Trvá 28 týdnů od doby nástupu na mateřskou dovolenou. Peněžitá pomoc v mateřství se počítá stejným způsobem jako dávky nemocenského pojištění.

Rodičovská dovolená navazuje na mateřskou dovolenou. Během rodičovské dovolené pobírá žena tzv. rodičovský příspěvek, který je podle nové úpravy od 1. 1. 2008 možné pobírat po dobu dvou, tří nebo čtyř let a v závislosti na tom je rozlišena výše dávky.

Zajímá vás nějaký pojem? Napište na adresu materska.help@seznam.cz. Na otázky, které zajímají nejvíce čtenářů dostanete odpověď.

Řadu nastávajících maminek trápí myšlenky na blížící se porod. Bojí se bolesti u porodu, mají obavu o zdraví dítěte nebo strach z nepříjemného personálu. Přitom stres může někdy porod negativně ovlivnit. Extrémní strach a napětí může zpomalit otevírání porodních cest. Také pokud se žena bolesti bojí, obvykle ji vnímá mnohem silněji. Existuje ale řada možností, jak obavy výrazně snížit a tím přispět k příznivému průběhu porodu. Přinášíme následující tipy.

1. Vyberte si pečlivě porodnici, která vám bude vyhovovat. Měla by být v rozumné dojezdové vzdálenosti, abyste se zbytečně nestresovala představou, že do porodnice nepřijedete včas.

Současně je dobré, když jsou v porodnici pořádány předporodní kurzy a je vám umožněno prohlédnout si porodní boxy. Vždy je příjemnější, pokud alespoň trochu znáte prostředí, do kterého jdete a poznáte několik pracovníků porodnice. Nebojte se položit jakékoliv otázky, které vás trápí. Žádná otázka není hloupá. Od toho jsou kurzy pořádány. Vezměte s sebou svého partnera. Součástí předporodních kurzů bývá obvykle video porodu a vy i váš partner získáte lepší představu o tom, co vás čeká. Porodní asistentka partnera poučí, jak vám může u porodu pomoci.

Totéž platí o předporodním cvičení organizovaném vybranou porodnicí. Porodní asistentky vás naučí, jak si ulevit od různých nepříjemností, které trápí ženy v posledních měsících těhotenství. Také vás naučí správným technikám dýchání a úlevovým polohám při porodu. Opět můžete požádat o odpověď na své otázky.

 2. V posledních týdnech choďte do těhotenské poradny ve své porodnici. Opět získáte kontakt s pracovníky porodnice. Pokud budete současně navštěvovat poradnu, předporodní kurzy i cvičení, je pravděpodobné, že u porodu budete mít někoho, s kým jste se již setkaly.

3. Včas si připravte tašku do porodnice, aby vás porodní bolesti nezastihly nepřipravené. Přemýšlet na poslední chvíli, jestli máte v tašce vše potřebné, by vám přineslo zbytečné napětí.

4. Jeďte do porodnice s někým blízkým, kdo bude o průběhu porodu řádně poučen a ochoten jej s vámi absolvovat. Nejčastěji jím bude otec dítěte. V některých případech se ale muži nechtějí se svými partnerkami z různých důvodů porodu účastnit. Pokud k nim váš partner patří, nenuťte jej. U porodu by vám nejspíš nebyl tou správnou oporou. Raději požádejte matku, sestru nebo můžete využít služeb duly. Dula je profesionálka, která s vámi absolvuje porod za úplatu, bude vám pomáhat, radit s úlevovými polohami a případně v případě vaší nespokojenosti bude dělat prostředníka mezi vámi a pracovníky porodnice. Je ale třeba, dohodnout se s ní v dostatečném předstihu.

5. Vnímejte porodní asistentky a lékaře jako pomocníky ne nepřátele. Hodiny před porodem jsou pro ženu psychicky náročné. Pokud vám někdo bude připadat nepříjemný, zkuste si říct, že je to spíše důsledek vašeho momentálního rozpoložení. Komunikujte. Pokud se vám něco nebude líbit, řekněte to a opřete se o svůj doprovod. Můžete si s sebo přinést tzv. "porodní plán", tedy přehled toho, co byste u porodu chtěla nebo naopak nechtěla. Je ale dobré, prodiskutovat jej již s lékařem v poradně.

Je důležité, abyste znala smysl nejčastějších procedur, které jsou v porodnici prováděny:

- monitorování děložních stahů a srdeční činnosti dítěte - pomáhá lékařům určit, zda je dítě v pořádku -  v první době porodní je sice velmi nepříjemné ležet na zádech, ale pro bezpečí dítěte je to důležité - můžete si alespoň zvolit zda budete ležet na zádech nebo na boku

- klystýr - můžete odmítnout, ale je doporučován kvůli lepšímu uvolnění porodních cest, také kvůli tomu, aby žena neměla při porodu zábrany zatlačit

- holení - můžete odmítnout, ale je doporučováno kvůli šití možného porodního poranění nebo nástřihu

- nástřih - můžete odmítnout, ne ve všech porodnicích je prováděn rutinně - pokud je proveden, má zabránit horšímu poranění - lépe se hojí než pokud dojde k natržení.

O co můžete požádat? Pokud vám porodní bolesti přijdou nesnesitelné, můžete požádat o epidurální anestezii, je ale třeba požádat včas, v pozdějších fázích by mohla porod brzdit. Lékař zhodnotí, zda je ve vašem případě možný nebo ne.

6. V první době porodní velmi ulevuje teplá sprcha nebo vana. Také úlevové techniky, které se naučíte v předporodním kurzu. Hlavně myslete na své dítě. Pocit bolesti je individuální, snažte se ji vnímat spíše pozitivně. Čím je silnější, tím dříve se setkáte se svým dítětem. Nesnažte se jí bránit, ale zkuste se maximálně uvolnit a prodýchávejte podle pokynů asistentky.

7. Co nejčastěji si představujte, jak to bude krásné, až k sobě dítě poprvé přivinete.

Když se dobře seznámíte s prostředím, jeho pracovníky, vezmete s sebou někoho blízkého a budete se hodně těšit na miminko, bude pro vás pravděpodobně porod snesitelný. A až poprvé uvidíte své dítě, bude to nejspíš nejkrásnější zážitek ve vašem životě.

 

Snížení odvodů pro zaměstnavatele, který umožní rodičům dětí do 12 let pracovat na částečný úvazek

Vláda plánuje nižší daňové odvody pro firmy, které zaměstnají rodiče dětí do dvanácti let na částečný úvazek.

Po sadě změn, které rodičům život spíše znepříjemnily, se jedná o příjemnou zprávu. Pokud návrh projde, budeme na správné cestě – v jiných ekonomicky vyspělých zemích je procento zaměstnanců pracujících na částečné úvazky (především matek s dětmi) mnohem vyšší než u nás.

Není divu. Dojíždět někdy i desítky kilometrů za prací, stíhat vyzvedávat dítě ze školky nebo školy, udržet domácnost v přijatelném stavu a být k tomu všemu usměvavá a milá, to je úkol pro opravdovou superženu.

Můžeme jen doufat, že k tomuto kroku opravdu dojde a hlavně, že bude proveden tak, aby byl pro zaměstnavatele dostatečně motivující.

Jak jistě sami víte, parlament v minulém roce schválil pro mnohé nepříjemnou reformu veřejných financí. Jednou ze skupin, které se radikálně dotkla, jsou rodiny s malými dětmi. Došlo ke snížení porodného, celkové částky poskytovaného rodičovského příspěvku, omezení přídavků na děti, zavedení poplatků ve zdravotnictví a dalších změn.

Jsou ale tyto změny pro státní rozpočet opravdu přínosem? Z krátkodobého hlediska se jedná nepochybně o obrovskou úsporu. Z dlouhodobého pohledu tomu tak již nemusí být. Proč? Žijeme v době, kdy se lidé mohou dobrovolně rozhodnout, zda a jestli vůbec chtějí mít děti. Pokud se rozhodnou, že děti mít nebudou, má jejich rozhodnutí mimo jiné vliv na důchodový systém, který se již nyní dostává do problémů. Zjednodušeně řečeno: „Čím méně lidí v produktivním věku a více lidí v důchodovém věku, tím méně peněz na výplatu důchodu jednotlivce.“

Proč ale dnes mají mít dávky vliv na počet dětí v rodině, když naše prababičky rodily děti jedno za druhým a nedostávaly na ně ani korunu? Odpovědí může být více. Jednak neexistovala spolehlivá antikoncepce a za druhé se radikálně změnil životní standard a postavení žen. Zatímco dříve zůstávaly ženy doma, dnes mají často velmi atraktivní zaměstnání a tak se k výdajům na potřeby dětí přidaly tzv. náklady obětované příležitosti, tedy peníze, které ženy nevydělají v důsledku toho, že nechodí do práce a dále peníze, které nikdy nevydělají kvůli tomu, že se jim v kariéře „ujede vlak“. Značně se zvýšil počet položek, které lidé „nezbytně“ potřebují k modernímu životu: pračka, myčka, televizor, rádio, počítač, vysavač, mobil, automobil, teplá a studená voda z kohoutku, elektřina, vytápění, dovolená, studium a další položky, které pro naše prababičky byly neznámé nebo známkou nebetyčného luxusu, zatímco dnes představují normální standard.

A to jsme se nedostali k otázce bydlení. Pokud nemáte štěstí na dědictví po předcích nebo štědré rodiče, pak pořízení standardního bydlení pro mladou rodinu přijde na nemalé náklady. Ze dvou platů se to dá obvykle „utáhnout“, ale z jednoho? Mladí lidé tak mnohdy zjišťují, že si děti ještě „nemohou dovolit“. A tak je odsouvají na dobu, kdy vystudují, koupí byt, auto, splatí část půjček, něco našetří, procestují část světa. Lidský organismus je ale bohužel v mnohém limitován. Zejména ženy se mohou snadno dostat do situace, kdy dítě sice chtějí, ale příroda je mocnější. Pak vyhledávají pomoc odborníků pro asistovanou reprodukci, přestože v nižším věku je jejich šance na otěhotnění vyšší. Vzhledem k tomu, že jeden cyklus umělé reprodukce jde do desítek tisíc korun, dochází tak ke skrytému zatěžování rozpočtu v podobě výdajů na zdravotnictví.  Nehledě na to, že s vyšším věkem žen i mužů dochází ke zvýšenému výskytu vrozených vad a rizik pro matku i plod, které vyžadují další výdaje spojené léčbou a platbami nemocenského po dobu rizikového těhotenství.

O tom, že je jsou škrty v rozpočtu nezbytné, není pochyb. Jsou ale omezení na úkor rodiny opravdu přínosem nebo se v budoucnu zákeřně vrátí jako bumerang? Co si o tom myslíte?

 
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. Upozornění: Příspěvky v diskuzích a komentářích jsou názory našich čtenářů a nevyjadřují stanovisko redakce. Odpovědi v poradně a diskuzích nemají charakter právni rady, byly poskytnuty zdarma a její poskytovatelé v žádném případě neodpovídají za případné škody spojené s využitím nebo nevyužitím informací v nich uvedených.