Mateřská a rodičovská dovolená (nejen pro maminky)

Články květen 2008

Rodiny s dětmi. Tisíckrát zmiňované téma. Je třeba jim pomoci, shodují se všichni. Ale nemělo by to zatížit státní rozpočet, namítají jiní. Vskutku nelehký úkol.

Objevují se různé návrhy. Poslat povinně otce na rodičovskou dovolenou. To ale asi nebude nejlepší. Ošidilo by to maminky, které se touží dítěti plně věnovat a tatínky, kteří mají v zaměstnání výborné postavení a přitom splácí vysoké dluhy. A děti nespokojených rodičů především.

OECD nás kritizovala za skutečnost, že je u nás dlouhá mateřská dovolená. Ale čeho se dosáhne jejím zkrácení? Jeslí je přibližně dvacet v republice, do školek se řada tříletých dětí vůbec nedostane. Kde budou končit maminky? Na úřadech práce nebo dají polovinu výplaty paní na hlídání? Pěkné vyhlídky. Navíc, kdo dal dítě někdy do kolektivu, ví, jak často bývá nemocné. Čím mladší tím horší.

Mnohem lépe zní varianta částečných úvazků. To je to, co v našich podmínkách opravdu, opravdu moc chybí. Zatímco u nás pracuje na částečný úvazek cca 8% žen, v západoevropských zemích jdou tato čísla do desítek procent, v Nizozemí takto pracují rovné tři čtvrtiny žen. Doufejme, že se toho také dočkáme.

Posledni komentare
17.07.2008 18:59:25: Pracuji už rok na poloviční úvazek,ale nevidím nic pozitivního.Děti,když byly nemocné musela hlídat ...
 
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. Upozornění: Příspěvky v diskuzích a komentářích jsou názory našich čtenářů a nevyjadřují stanovisko redakce. Odpovědi v poradně a diskuzích nemají charakter právni rady, byly poskytnuty zdarma a její poskytovatelé v žádném případě neodpovídají za případné škody spojené s využitím nebo nevyužitím informací v nich uvedených.