Mateřská a rodičovská dovolená (nejen pro maminky)

Výživa v těhotenství

Podle nejnovějších výzkumů doktora Li z kalifornské univerzity zvyšuje konzumace kofeinu riziko potratu. Například dva šálky kávy mohou zvýšit riziko potratu zhruba dvakrát. Nebezpečnou mohou být i různé kofeinové nápoje.

Samozřejmě to neznamená, že jedna káva je pro vaše dítě jedovatá, ale opatrnosti není nikdy nazbyt.

Těhotenství je období, které klade větší nároky na vaše tělo. Měla byste si také uvědomit, že již nejíte jen sama za sebe a vzít větší zodpovědnost za své stravování. Jaký typ stravování se v těhotenství doporučuje?

Především byste měla:

- jíst pravidelně, v klidu, alespoň pětkrát denně

- jezte dostatek zeleniny a ovoce (zejména v prvních týdnech je pro vývoj dítěte velice důležitá kyselina listová, kterou nejlépe získáte ze syrové a lehce dušené zeleniny)

- ovoce a zelenina jsou také zdrojem vlákniny, která vám pomůže proti zácpě, která je v těhotenství poměrně častým problémem

- vlákniny také získáte například z celozrnného chleba nebo rýže

- důležité jsou i bílkoviny obsažené v mléčných výrobcích a libovém mase

- mléčné výrobky jsou mimo jiné zdrojem vápníku, který je nezbytný pro zdravý výoj kostí

- kvůli vývoji mozku je nezbytný také jod, který je obsažen například v mořských rybách

- velmi důležitý je také dobrý pitný režim.

Čeho byste se naopak měla vyvarovat?

- samozřejmostí je vypustit alkohol, cigarety a omezit výrobky obsahující kofein

- zvážit byste měla konzumaci zrajících sýrů, protože mohou být potenciálně zdrojem listeriozy

- živočišné tuky by měly zahrnovat maximálně jednu třetinu jejich celkové konzumace

- zbytek byste měla nahradit rostlinnými

- cukry jsou sice důležité pro vývoj mozku, ale měla byste je volit spíše ve formě ovoce než čokolády a dortů

- o konzumaci bylinkových čajů byste se měla poradit s lékařem nebo lékárníkem - některé bylinky mohou vyvolat potrat nebo předčasný porod, jiné se naopak doporučují pro snazší průběh porodu (například maliník)

 
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. Upozornění: Příspěvky v diskuzích a komentářích jsou názory našich čtenářů a nevyjadřují stanovisko redakce. Odpovědi v poradně a diskuzích nemají charakter právni rady, byly poskytnuty zdarma a její poskytovatelé v žádném případě neodpovídají za případné škody spojené s využitím nebo nevyužitím informací v nich uvedených.