Mateřská a rodičovská dovolená (nejen pro maminky)

Porod

Jak překonat strach z porodu?

Řadu nastávajících maminek trápí myšlenky na blížící se porod. Bojí se bolesti u porodu, mají obavu o zdraví dítěte nebo strach z nepříjemného personálu. Přitom stres může někdy porod negativně ovlivnit. Extrémní strach a napětí může zpomalit otevírání porodních cest. Také pokud se žena bolesti bojí, obvykle ji vnímá mnohem silněji. Existuje ale řada možností, jak obavy výrazně snížit a tím přispět k příznivému průběhu porodu. Přinášíme následující tipy.

1. Vyberte si pečlivě porodnici, která vám bude vyhovovat. Měla by být v rozumné dojezdové vzdálenosti, abyste se zbytečně nestresovala představou, že do porodnice nepřijedete včas.

Současně je dobré, když jsou v porodnici pořádány předporodní kurzy a je vám umožněno prohlédnout si porodní boxy. Vždy je příjemnější, pokud alespoň trochu znáte prostředí, do kterého jdete a poznáte několik pracovníků porodnice. Nebojte se položit jakékoliv otázky, které vás trápí. Žádná otázka není hloupá. Od toho jsou kurzy pořádány. Vezměte s sebou svého partnera. Součástí předporodních kurzů bývá obvykle video porodu a vy i váš partner získáte lepší představu o tom, co vás čeká. Porodní asistentka partnera poučí, jak vám může u porodu pomoci.

Totéž platí o předporodním cvičení organizovaném vybranou porodnicí. Porodní asistentky vás naučí, jak si ulevit od různých nepříjemností, které trápí ženy v posledních měsících těhotenství. Také vás naučí správným technikám dýchání a úlevovým polohám při porodu. Opět můžete požádat o odpověď na své otázky.

 2. V posledních týdnech choďte do těhotenské poradny ve své porodnici. Opět získáte kontakt s pracovníky porodnice. Pokud budete současně navštěvovat poradnu, předporodní kurzy i cvičení, je pravděpodobné, že u porodu budete mít někoho, s kým jste se již setkaly.

3. Včas si připravte tašku do porodnice, aby vás porodní bolesti nezastihly nepřipravené. Přemýšlet na poslední chvíli, jestli máte v tašce vše potřebné, by vám přineslo zbytečné napětí.

4. Jeďte do porodnice s někým blízkým, kdo bude o průběhu porodu řádně poučen a ochoten jej s vámi absolvovat. Nejčastěji jím bude otec dítěte. V některých případech se ale muži nechtějí se svými partnerkami z různých důvodů porodu účastnit. Pokud k nim váš partner patří, nenuťte jej. U porodu by vám nejspíš nebyl tou správnou oporou. Raději požádejte matku, sestru nebo můžete využít služeb duly. Dula je profesionálka, která s vámi absolvuje porod za úplatu, bude vám pomáhat, radit s úlevovými polohami a případně v případě vaší nespokojenosti bude dělat prostředníka mezi vámi a pracovníky porodnice. Je ale třeba, dohodnout se s ní v dostatečném předstihu.

5. Vnímejte porodní asistentky a lékaře jako pomocníky ne nepřátele. Hodiny před porodem jsou pro ženu psychicky náročné. Pokud vám někdo bude připadat nepříjemný, zkuste si říct, že je to spíše důsledek vašeho momentálního rozpoložení. Komunikujte. Pokud se vám něco nebude líbit, řekněte to a opřete se o svůj doprovod. Můžete si s sebo přinést tzv. "porodní plán", tedy přehled toho, co byste u porodu chtěla nebo naopak nechtěla. Je ale dobré, prodiskutovat jej již s lékařem v poradně.

Je důležité, abyste znala smysl nejčastějších procedur, které jsou v porodnici prováděny:

- monitorování děložních stahů a srdeční činnosti dítěte - pomáhá lékařům určit, zda je dítě v pořádku -  v první době porodní je sice velmi nepříjemné ležet na zádech, ale pro bezpečí dítěte je to důležité - můžete si alespoň zvolit zda budete ležet na zádech nebo na boku

- klystýr - můžete odmítnout, ale je doporučován kvůli lepšímu uvolnění porodních cest, také kvůli tomu, aby žena neměla při porodu zábrany zatlačit

- holení - můžete odmítnout, ale je doporučováno kvůli šití možného porodního poranění nebo nástřihu

- nástřih - můžete odmítnout, ne ve všech porodnicích je prováděn rutinně - pokud je proveden, má zabránit horšímu poranění - lépe se hojí než pokud dojde k natržení.

O co můžete požádat? Pokud vám porodní bolesti přijdou nesnesitelné, můžete požádat o epidurální anestezii, je ale třeba požádat včas, v pozdějších fázích by mohla porod brzdit. Lékař zhodnotí, zda je ve vašem případě možný nebo ne.

6. V první době porodní velmi ulevuje teplá sprcha nebo vana. Také úlevové techniky, které se naučíte v předporodním kurzu. Hlavně myslete na své dítě. Pocit bolesti je individuální, snažte se ji vnímat spíše pozitivně. Čím je silnější, tím dříve se setkáte se svým dítětem. Nesnažte se jí bránit, ale zkuste se maximálně uvolnit a prodýchávejte podle pokynů asistentky.

7. Co nejčastěji si představujte, jak to bude krásné, až k sobě dítě poprvé přivinete.

Když se dobře seznámíte s prostředím, jeho pracovníky, vezmete s sebou někoho blízkého a budete se hodně těšit na miminko, bude pro vás pravděpodobně porod snesitelný. A až poprvé uvidíte své dítě, bude to nejspíš nejkrásnější zážitek ve vašem životě.

 

Žádné komentáře
 
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. Upozornění: Příspěvky v diskuzích a komentářích jsou názory našich čtenářů a nevyjadřují stanovisko redakce. Odpovědi v poradně a diskuzích nemají charakter právni rady, byly poskytnuty zdarma a její poskytovatelé v žádném případě neodpovídají za případné škody spojené s využitím nebo nevyužitím informací v nich uvedených.