Mateřská a rodičovská dovolená (nejen pro maminky)

Pro bolavou duši maminky

 
 

Jsou dny, kdy se cítíte níž než na dně. Děti řvou jako paviáni, partner je v práci víc než doma, byt vypadá jako po nájezdu kočovných avarských kmenů, vy stojíte před zrcadlem v zapatlaných teplácích, zkoumáte faldy na břiše a přemýšlíte, kam se poděla ta energická lvice salonů, kterou jste ještě před pár lety byla.

Možná vám bude chabou útěchou, že nejste sama. Pročtěte si následující články, uvidíte, že nejste jediná mamina, kterou trápí problémy. Třeba na některé najdete radu.

Současná doba přináší řadu možností, jak si na mateřské dovolené přivydělat. Je určitě zajímavé získávat i při mateřské pracovní příležitosti a obohatit rodinný rozpočet, ale je to také dobré pro dítě? Tuto otázku si klade téměř každá pracující maminka.

Neexistuje jednozančná odpověď, hodně záleží na okolnostech. Rozhodně ale platí, že pokud žena po práci touží, ale současně zůstane kvůli dítěti raději doma, nemusí to být nejlepší varianta. V takovém případě se může stát mrzutou a svárlivou a místo toho, aby rodině vytvářela harmonické zázemí, je tomu naopak.

Pracovní úvazek by měl být uzpůsoben potřebám rodiny. U šestiměsíčního dítěte je plný úvazek problematickou variantou. Naopak několikahodinový úvazek může ozvláštnit vztah matky a dvouletého dítěte. Žena si v práci odpočine od stresu spojeného s hlídáním bezpečí dítěte, vaření, domácích prací a také se na dítě daleko více těší a společně strávený čas může nabýt na intenzitě.

Je také dobré, investovat část peněz na pomocníky do domácnosti - paní na úklid, myčka nádobí. Tím vlastně měníte čas strávený domácími pracemi za čas pro získání kvalifikace, což se vám vrátí v budoucnu.

Tím samozřejmě nechceme maminky houfně lákat do práce. Pokud maminka touží být s dítětem do čtyř let plně doma, je to ideální varianta. Současně ale nelze ostatní označovat za "krkavčí matky". Je lepší být spokojenou pracující matkou než mrzutou ženou v domácnosti.

Rozčarování ze svého partnera zažila po porodu miminka řada novopečených maminek. Muž, který se s ní tak těšil na dítě a trpělivě ji podporoval při porodu, si dítě po příchodu z práce chvilku pochová, podiví se, že není připravena teplá večeře, natáhne se se studeným buřtem na gauč a pustí si televizi. Podobně jsou na tom i čerství tatínci. Z jejich atraktivní, veselé partnerky se sportovním duchem se stává mrzutá mladší kopie tchýně, která veškeré mozkové procesy věnuje miminku a pokusy o intimní sblížení odráží s vervou líté saně.

Co se vlastně stalo? Pro muže zdánlivě nic a tak nechápou, co se s jejich ženou stalo. Sedí si celý den hezky doma v teple, zatímco on musí každý den do práce. Ženě se oproti tomu převrátil celý svět. Její tělo se zmítá v hormonální bouři, dítě, které miluje až za hranici rozumu, se neustále dožaduje nemožného, přišla o slibnou kariéru, většinu sociálních kontaktů a její manžel si myslí, že se fláká.

Jak z toho ven?

- vzájemný respekt - hádky o to, kdo víc trpí nikam nevedou; ženu je třeba ocenit za péči o dítě a vedení domácnosti (přestože po dítěti nikdy nebude vypadat jako před ním) a muž je zase tím, na kom leží tíha o zabezpečení mladé rodiny

- odpočinek - pokud je někdo z příbuzných ochoten dítě několikrát do měsíce pohlídat, bylo by dobré, kdyby partneři tento čas využili pro upevnění vzájemných vztahů - uklízet můžete celý zbytek života, ale mladí budete jen jednou

- pokud je to možné a žena má zájem, je dobré ji podpořit v různých aktivitách - pohlídat dítě, když chce jít s kamarádkami cvičit, podpořit ji, pokud jí zaměstnavatel nabídne práci na částečný úvazek nebo z domu; žena by zase měla umět vstřícné gesto náležitě ocenit

Vaše tříleté dítě zničehonic začne vyhazovat hračky ze skříně, házet písek po dětech na hřišti, bít mladšího sourozence, dělat nepořádek v kuchyni.

Naše logická otázka zní: "Proč to děláš?" Tak malé děti na ni ale nedokáží odpovědět. Prostě jednaly kvůli náhlému impulzu. Lepší je dítě v nelibé činnosti zarazit a odvést pozornost jinam. Také nám může pomoci v odstraňování škod. Dobré je vysvětlit, že se nám taková věc nelíbí a proč se nám nelíbí.

Často dítě dělá nám nepříjemné věci jen kvůli tomu, aby přitáhlo naši pozornost. Pro dítě je lepší zlobící se rodič než žádný rodič. Bude tedy dělat všechno pro to, abyste si ho všímali. Pokud tedy dítě nereaguje na napomenutí ani nic jiného, zkuste si s ním zahrát nějakou hru. Uvidíte, že to zabere.

 
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. Upozornění: Příspěvky v diskuzích a komentářích jsou názory našich čtenářů a nevyjadřují stanovisko redakce. Odpovědi v poradně a diskuzích nemají charakter právni rady, byly poskytnuty zdarma a její poskytovatelé v žádném případě neodpovídají za případné škody spojené s využitím nebo nevyužitím informací v nich uvedených.