Mateřská a rodičovská dovolená (nejen pro maminky)

Podnikání na mateřské

Podnikání na mateřské je alternativou pro ženy, které neseženou odpovídající práci na částečný úvazek.

Podnikání na mateřské je alternativou pro ženy, které neseženou odpovídající práci na částečný úvazek.

Samozřejmě, že vás napadá proč ne, ale není to zase tak těžké. Jaké největší administrativní problémy vás čekají?

Potřebujete na živnostenském úřadu vyplnit jednotný registrační formulář a zaplatit 1000 Kč, dále zde musíte předložit osvědčení o trestní bezúhonnosti.

V základní variantě jednoduchého podnikání (pokud nikoho nezaměstnáváte) 1x za rok podáváte daňové přiznání na finančním úřadě a přehledy na OSSZ a zdravotní pojišťovně.

A v čem začít podnikat? Vyberte si oblast, která je Vám blízká:

  •  - učitelka - doučování
  •  - účetní - vedení účetnictví a daňové evidence
  •  - oblast zájmů - prodej výtvarných výrobků
  •  - ke svému dítěti také můžete hlídat další dítě

Řadu žen odradí myšlenka na vedení účetnictví. To ale v řadě případů není nutné - buď můžete uplatňovat výdaje paušálem (40-80% z příjmů) nebo můžete najmout poradce na vedení daňové evidence.

Zajímá vás ještě něco o podnikání? Napište...

Posledni komentare
09.04.2008 21:57:08: Pro Dvorskou Evu: Pokud pobíráte PPM ze zaměstnání, můžete podnikat na mateřské (prvních 28 týdnů), ...
21.03.2008 12:29:35: Dobrý den, mám dotaz ohledně podnikání na mateřské a následně pak na rodičkovské dovolené. Momentáln...

07.03.2008 09:41:24 - : 02.07.2007 16:40 - Při odpovědi na dotaz je třeba rozlišit následující:

1. mateřská dovolená = prvních 28 týdnů

1a. na mateřskou dovolenou jste nastoupila ze zaměstnání - podnikat můžete, ale minimálně pro OSSZ budete platit zálohy jako OSVČ hlavní

1b. na mateřskou dovolenou jste nastoupila ze samostatně výdělečné činnosti - při podnikání byste přišla o peněžitou pomoc v mateřství, takže podnikání pro vás v tomto období nemá smysl2. rodičovská dovolená = dovolená do čtyř let věku dítěte

- můžete podnikat bez omezení času nebo výdělku, pokud pobíráte rodičovský příspěvek, tak platíte zálohy jako OSVČ vedlejší, tedy menší.Odpovědi jsou samozřejmě trochu zjednodušené, pokud Vás téma více zajímá, doporučuji 9. kapitolu knihy "Mateřská a rodičovská dovolená v otázkách a odpovědích"Přeji, ať se Vám podnikání na mateřské daří.
25.06.2007 15:01:24 - : holky můžu podnikat na mateřské,má to nějaké podmínky,je to nějak omezeno co se týče výdelku?
13.04.2007 19:57:36 - Katka: To ti teda závidím. Já to zkoušela, ale nevydržela jsem, zdrtila mě hora formulářů, které se vyplňujou.
13.04.2007 19:24:15 - Katka: To ti teda závidím. Já to zkoušela, ale nevydržela jsem, zdrtila mě hora formulářů, které se vyplňujou.

 
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. Upozornění: Příspěvky v diskuzích a komentářích jsou názory našich čtenářů a nevyjadřují stanovisko redakce. Odpovědi v poradně a diskuzích nemají charakter právni rady, byly poskytnuty zdarma a její poskytovatelé v žádném případě neodpovídají za případné škody spojené s využitím nebo nevyužitím informací v nich uvedených.