Mateřská a rodičovská dovolená (nejen pro maminky)

Tátové na "mateřské"

Táta na mateřské. Dříve tabu nebo "ten chudák, kterému umřela/utekla žena". Dnes to již dávno není pravda, ale současně také ne samozřejmost. Přestože se počet otců přebírajících na plný úvazek mateřské povinnosti rapidně zvyšuje, stále v naší republice nedosahuje ani dvou procent.

Důvodů je celá řada. Jedním z nich je tradiční vnímání rolí v rodině, dalším může být obava ze ztráty zaměstnání. Zaměstnavatelé mnohdy odradí slabší povahy výsměchem nebo pohrůžkami.

V tisku se objevily názory, že by muži měli mít povinnou dvouměsíční mateřskou jako je tomu například ve skandinávských zemích, ale je to řešením? Nutit do povinné mateřské i otce, kteří k péči o děti vztah nemají zato se pečlivě starají o její hmotné blaho? A nutit do práce i maminky, které si mateřskou s drobečkem užívají? Asi by to nebylo nejlepší. Hlavně není mateřská jako mateřská. Je rozdíl připravit pro dítě pět zdravých jídel, jít s ním dvakrát denně ven, povídat s ním říkanky a hrát hry nebo mu dát do ruky párek v rohlíku a pustit si oblíbený televizní pořad. S dítětem by měl být doma ten, kdo je lépe schopen naplňovat jeho potřeby a to bez rozdílu pohlaví. Někdy to může být matka, někdy otec, jindy oba.

Práce na částečný úvazek z důvodu péče o rodinu ale není pro muže běžná, přestože mají na tuto možnost ze zákona nárok. Stále obvykle platí, že otec mladé rodiny pracuje na 120%, zatímco maminka zůstává 6 let s dětmi doma.

Nebyl by například lepší model 85+35%? Zaměstnavatelé by přestali tak výrazně upřednostňovat muže, protože by věděli, že žena se jim na částečný úvazek vrátí a muž v práci po narození dětí poleví. Všichni společně by si pak mohli přestat vyčítat, kdo se více nadřel doma nebo v práci, protože by se dokázali do svých rolí lépe vcítit.

26.02.2008 23:02:19 - Redakce blogu Mateřská a rodičov: K takovému postoji lze Vám i manželovi jen blahopřát. Postoj nadřízených lze vnímat spíše jako skrytý tlak k udržení pracovníka, který jim bude chybět, takže bude nejlepší, když jej nebude brát osobně. Navíc, pokud by měl Váš manžel zájem, může si i při rodičovské dovolené přivydělat například na brigádě o víkendu v neomezené výši, pokud nedá dítě do tří let věku do jeslí na více než 5 dnů v měsíci. Váš manžel není jedinou bílou vlaštovkou, počet mužů, kteří se alespoň na část rodičovské dovolené se ženou vystřídají, roste. Jsou mezi nimi i někteří dobře placení vedoucí pracovníci, kteří chtějí více než vidět, jak jim dítě roste před očima. Věříme, že zvolené řešení bude přínosné pro celou rodinu, držíme palce a přejeme hodně zdraví, štěstí a sil.
25.02.2008 21:02:31 - Jana2: Počátkem září se nám doma narodí mimi. Už nyní jsme ale s manželem domluvení, že na rodičovskou dovolenou půjde on. A to hned z několika důvodů.

Důvod 1 - manžel pracuje ve 3-směnném provoze. V bytě 2+1, kde jeden pokoj již obývá pubertální dcerka, kterou manžel vyženil, by bylo poměrně složité soužití tak, aby nebyl nevrlý.

Důvod 2 - snad ještě důležitější. Již nejsem zrovna žádná "dorostenka", tudíž je toto poslední těhotenství a porod. Tedy i první a poslední miminko, které si manžel může užít. Pokud by chodil do práce, odkud se vrací velmi unaven, dvakrát by si je neužil! A to by byla škoda, ne?

Důvod 3 - Se svým zaměstnavatelem jsem se dohodla, že nebudu čerpat ani mateřskou dovolenou, ale denně strávím ve své kanceláři cca 3 - 3,5 hodiny. Zbytek práce budu dělat z domova, přičemž obdržím plat v plné výši.

Důvod 4 - vydělávám přeci jen o něco více, než manžel.Pravdou bohužel zůstává, že ve svém zaměstnání se manžel povětšinou setkává s pohrdavým a výsměšným přístupem svých nadřízených (!), což nám oběma přijde značně ubohé.

Manžel se na rodičovskou již velice těší. Ví velice dobře, že budu nejen vykonávat všechny své dosavadní činnosti v domácnosti, ale budu se hlavně i starat o našeho drobečka, ač bude on na "dovolené".

Všem ženám držím palce, aby jejich partneři byli stejně moudří a dospělí jako je můj manžel.
10.04.2007 13:08:33 - Michala: Hrozně ráda bych se s manželem na mateřské vystřídala, alespoň aby věděl, o čem to je. Myslí si, že se celý den jen povaluji a užívám si volno. Vím, že to má těžké, živí rodinu, ale já jsem také od rána na nohou a udělám spoustu práce.
06.04.2007 07:14:33 - Pavel: Při vší úctě k ženám, ne každá má schopnost a chuť místo muže vydělávat. Moje manželka má vysokou jako já, ale řídit neumí, v práci si nedokázala zjednat respekt. Myslím si, že měnit se s ní na mateřské, by byla zbytečná zátěž pro nás oba. Pokud po tom na druhou stranu některá žena touží, tak proč ne.

21.05.2007 14:10:12 - Jirka: Takových reakcí se vůbec nebojím. Práce doma není o nic menší záběr než v zaměstnání, kdo o tom pochybuje, nikdy si to nezkusil. Jsme s manželkou domluveni, že od půl roku našeho dítěte budu já pracovat na 70% uvazku, ona na 30%, takze se pri peci o dite vystridame, aby neztratila kontakt s praci. Na velky karierni postup to bohuzel v tomto obdobi ani u jednoho z nas nebude, na druhou stranu muzeme byt radi, ze nam zamestnavatele neco takoveho umozni. Myslim, ze to nasi rodine jedine prospeje.
17.04.2007 17:35:22 - Petr: Trochu o mateřské místo své ženy uvažuju, ale mám řadu obav: co na to řeknou v práci , sousedi, kamarádi? Asi bych si připadal jako příživník.
11.04.2007 22:25:39 - Radim: Vystřídal jsem se s manželkou, když byl malýmu rok a půl. Líbí se mi to, i když je to někdy záběr. Užijeme hodně srandy, pravda, domácnost celou nezvládám, s tím mi pomáhá žena.

 
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. Upozornění: Příspěvky v diskuzích a komentářích jsou názory našich čtenářů a nevyjadřují stanovisko redakce. Odpovědi v poradně a diskuzích nemají charakter právni rady, byly poskytnuty zdarma a její poskytovatelé v žádném případě neodpovídají za případné škody spojené s využitím nebo nevyužitím informací v nich uvedených.