Mateřská a rodičovská dovolená (nejen pro maminky)

Jaké změny čekají rodiny

Je z dlouhodobého hlediska omezení dávek rodičům přínosem nebo minusem?

Jak jistě sami víte, parlament v minulém roce schválil pro mnohé nepříjemnou reformu veřejných financí. Jednou ze skupin, které se radikálně dotkla, jsou rodiny s malými dětmi. Došlo ke snížení porodného, celkové částky poskytovaného rodičovského příspěvku, omezení přídavků na děti, zavedení poplatků ve zdravotnictví a dalších změn.

Jsou ale tyto změny pro státní rozpočet opravdu přínosem? Z krátkodobého hlediska se jedná nepochybně o obrovskou úsporu. Z dlouhodobého pohledu tomu tak již nemusí být. Proč? Žijeme v době, kdy se lidé mohou dobrovolně rozhodnout, zda a jestli vůbec chtějí mít děti. Pokud se rozhodnou, že děti mít nebudou, má jejich rozhodnutí mimo jiné vliv na důchodový systém, který se již nyní dostává do problémů. Zjednodušeně řečeno: „Čím méně lidí v produktivním věku a více lidí v důchodovém věku, tím méně peněz na výplatu důchodu jednotlivce.“

Proč ale dnes mají mít dávky vliv na počet dětí v rodině, když naše prababičky rodily děti jedno za druhým a nedostávaly na ně ani korunu? Odpovědí může být více. Jednak neexistovala spolehlivá antikoncepce a za druhé se radikálně změnil životní standard a postavení žen. Zatímco dříve zůstávaly ženy doma, dnes mají často velmi atraktivní zaměstnání a tak se k výdajům na potřeby dětí přidaly tzv. náklady obětované příležitosti, tedy peníze, které ženy nevydělají v důsledku toho, že nechodí do práce a dále peníze, které nikdy nevydělají kvůli tomu, že se jim v kariéře „ujede vlak“. Značně se zvýšil počet položek, které lidé „nezbytně“ potřebují k modernímu životu: pračka, myčka, televizor, rádio, počítač, vysavač, mobil, automobil, teplá a studená voda z kohoutku, elektřina, vytápění, dovolená, studium a další položky, které pro naše prababičky byly neznámé nebo známkou nebetyčného luxusu, zatímco dnes představují normální standard.

A to jsme se nedostali k otázce bydlení. Pokud nemáte štěstí na dědictví po předcích nebo štědré rodiče, pak pořízení standardního bydlení pro mladou rodinu přijde na nemalé náklady. Ze dvou platů se to dá obvykle „utáhnout“, ale z jednoho? Mladí lidé tak mnohdy zjišťují, že si děti ještě „nemohou dovolit“. A tak je odsouvají na dobu, kdy vystudují, koupí byt, auto, splatí část půjček, něco našetří, procestují část světa. Lidský organismus je ale bohužel v mnohém limitován. Zejména ženy se mohou snadno dostat do situace, kdy dítě sice chtějí, ale příroda je mocnější. Pak vyhledávají pomoc odborníků pro asistovanou reprodukci, přestože v nižším věku je jejich šance na otěhotnění vyšší. Vzhledem k tomu, že jeden cyklus umělé reprodukce jde do desítek tisíc korun, dochází tak ke skrytému zatěžování rozpočtu v podobě výdajů na zdravotnictví.  Nehledě na to, že s vyšším věkem žen i mužů dochází ke zvýšenému výskytu vrozených vad a rizik pro matku i plod, které vyžadují další výdaje spojené léčbou a platbami nemocenského po dobu rizikového těhotenství.

O tom, že je jsou škrty v rozpočtu nezbytné, není pochyb. Jsou ale omezení na úkor rodiny opravdu přínosem nebo se v budoucnu zákeřně vrátí jako bumerang? Co si o tom myslíte?

Žádné komentáře
 
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. Upozornění: Příspěvky v diskuzích a komentářích jsou názory našich čtenářů a nevyjadřují stanovisko redakce. Odpovědi v poradně a diskuzích nemají charakter právni rady, byly poskytnuty zdarma a její poskytovatelé v žádném případě neodpovídají za případné škody spojené s využitím nebo nevyužitím informací v nich uvedených.