Mateřská a rodičovská dovolená (nejen pro maminky)

Jaké změny čekají rodiny

 
 

Maminky se začínají pomalu ale jistě ztrácet v neustálých změnách legislativy, proto jsme pro ně připravili seriál nejdůležitějších změn. Začínáme peněžitou pomocí v mateřství.
Od roku 2010 dopadne na rodiny s dětmi několik opatření balíčku:

1. Méně peněz za ošetřování dítěte

První tři dny ošetřování dítěte zůstáva rodič doma bez peněžité podpory

2. Nižší mateřská

Mateřská se nově počítá jako nemocenská, což ženám s vyššímu příjmy zkrátí její výplatu až o pětinu

3. Nesníží se rodičovský příspěvek ani porodné

4. O 924 Kč se zvýší daňová sleva na vyživované dítě

5. Přídavky na děti se vrátí na úroveň před 1. červencem 2009.

6. Pokud rodič vydělával více než 94 tis měsíčně, dotkne se ho zvýšení stropu pro odvod sociálního a zdravotního pojištění

7. Rodin se také podle výše nákupů dotkne zvýšení DPH z 9 na 10 a 19 na 20% a zvýšení cen pohonných hmot.

8. Rodiny státních zaměstnanců pocítí pokles platu rodiče o 4%

9. Rodiny živnostníků budou moci využít vyšší daňové paušály.

Rodiny s dětmi. Tisíckrát zmiňované téma. Je třeba jim pomoci, shodují se všichni. Ale nemělo by to zatížit státní rozpočet, namítají jiní. Vskutku nelehký úkol.

Objevují se různé návrhy. Poslat povinně otce na rodičovskou dovolenou. To ale asi nebude nejlepší. Ošidilo by to maminky, které se touží dítěti plně věnovat a tatínky, kteří mají v zaměstnání výborné postavení a přitom splácí vysoké dluhy. A děti nespokojených rodičů především.

OECD nás kritizovala za skutečnost, že je u nás dlouhá mateřská dovolená. Ale čeho se dosáhne jejím zkrácení? Jeslí je přibližně dvacet v republice, do školek se řada tříletých dětí vůbec nedostane. Kde budou končit maminky? Na úřadech práce nebo dají polovinu výplaty paní na hlídání? Pěkné vyhlídky. Navíc, kdo dal dítě někdy do kolektivu, ví, jak často bývá nemocné. Čím mladší tím horší.

Mnohem lépe zní varianta částečných úvazků. To je to, co v našich podmínkách opravdu, opravdu moc chybí. Zatímco u nás pracuje na částečný úvazek cca 8% žen, v západoevropských zemích jdou tato čísla do desítek procent, v Nizozemí takto pracují rovné tři čtvrtiny žen. Doufejme, že se toho také dočkáme.

Posledni komentare
17.07.2008 18:59:25: Pracuji už rok na poloviční úvazek,ale nevidím nic pozitivního.Děti,když byly nemocné musela hlídat ...

V únoru dostanete první výplatní pásky za leden. Čísla se budou značně lišit od těch předchozích, proto byste si je měli zkontrolovat. Zvýšily se následující položky:

- sleva na dani na poplatníka - v současné době by měla dosahovat výše 2 070 Kč

- sleva na dítě - zvýšila se z 500 Kč na 905 Kč

O výše uvedené částky by se vám měla snížit vypočtená daň, proto si pro jistotu ověřte, že nejsou ve staré výši.

Na první pohled možná nebudete věřit, kolik že to vlastně berete. Neradujte se předčasně, nejde o to, že by zaměstnavatel konečně ocenil vaše nesporné kvality, ale spíše se na pásce objeví tvz. superhrubá mzda, tedy hrubá mzda navýšená o sociální a zdravotní pojištění, které za vás odvádí zaměstnavatel.

Přesto by čistá mzda na většině výplatních pásek za leden (dostanete ji v únoru) měla dosahovat o něco vyšší částky než v prosincové výplatě. Je tomu tak kvůli zavedení rovné daně a zvýšení slev.

Jak vaše rodina pociťuje účinek reformy?

Také jste od ledna dostali obálku s modrým proužkem a informací, že přicházíte o přídavky na děti? Nejste sami. Počet vám podobných se blíži k 600 000. K tomu přibližně 20 tisíc rodin přijde o sociální příplatek.

Podle mluvčího MPSV by tento krok neměl rodiny příliš zasáhnout, protože došlo ke zvýšení slevy na dani na poplatníka i na dítě.

Jak jste na tom vy? Cítíte se reformou ošizeni nebo vám naopak pomohla? Nebo se vaší rodiny vůbec nedotkla? Podělte se s ostatními čtenáři o své názory.

Snížení odvodů pro zaměstnavatele, který umožní rodičům dětí do 12 let pracovat na částečný úvazek

Vláda plánuje nižší daňové odvody pro firmy, které zaměstnají rodiče dětí do dvanácti let na částečný úvazek.

Po sadě změn, které rodičům život spíše znepříjemnily, se jedná o příjemnou zprávu. Pokud návrh projde, budeme na správné cestě – v jiných ekonomicky vyspělých zemích je procento zaměstnanců pracujících na částečné úvazky (především matek s dětmi) mnohem vyšší než u nás.

Není divu. Dojíždět někdy i desítky kilometrů za prací, stíhat vyzvedávat dítě ze školky nebo školy, udržet domácnost v přijatelném stavu a být k tomu všemu usměvavá a milá, to je úkol pro opravdovou superženu.

Můžeme jen doufat, že k tomuto kroku opravdu dojde a hlavně, že bude proveden tak, aby byl pro zaměstnavatele dostatečně motivující.

Jak jistě sami víte, parlament v minulém roce schválil pro mnohé nepříjemnou reformu veřejných financí. Jednou ze skupin, které se radikálně dotkla, jsou rodiny s malými dětmi. Došlo ke snížení porodného, celkové částky poskytovaného rodičovského příspěvku, omezení přídavků na děti, zavedení poplatků ve zdravotnictví a dalších změn.

Jsou ale tyto změny pro státní rozpočet opravdu přínosem? Z krátkodobého hlediska se jedná nepochybně o obrovskou úsporu. Z dlouhodobého pohledu tomu tak již nemusí být. Proč? Žijeme v době, kdy se lidé mohou dobrovolně rozhodnout, zda a jestli vůbec chtějí mít děti. Pokud se rozhodnou, že děti mít nebudou, má jejich rozhodnutí mimo jiné vliv na důchodový systém, který se již nyní dostává do problémů. Zjednodušeně řečeno: „Čím méně lidí v produktivním věku a více lidí v důchodovém věku, tím méně peněz na výplatu důchodu jednotlivce.“

Proč ale dnes mají mít dávky vliv na počet dětí v rodině, když naše prababičky rodily děti jedno za druhým a nedostávaly na ně ani korunu? Odpovědí může být více. Jednak neexistovala spolehlivá antikoncepce a za druhé se radikálně změnil životní standard a postavení žen. Zatímco dříve zůstávaly ženy doma, dnes mají často velmi atraktivní zaměstnání a tak se k výdajům na potřeby dětí přidaly tzv. náklady obětované příležitosti, tedy peníze, které ženy nevydělají v důsledku toho, že nechodí do práce a dále peníze, které nikdy nevydělají kvůli tomu, že se jim v kariéře „ujede vlak“. Značně se zvýšil počet položek, které lidé „nezbytně“ potřebují k modernímu životu: pračka, myčka, televizor, rádio, počítač, vysavač, mobil, automobil, teplá a studená voda z kohoutku, elektřina, vytápění, dovolená, studium a další položky, které pro naše prababičky byly neznámé nebo známkou nebetyčného luxusu, zatímco dnes představují normální standard.

A to jsme se nedostali k otázce bydlení. Pokud nemáte štěstí na dědictví po předcích nebo štědré rodiče, pak pořízení standardního bydlení pro mladou rodinu přijde na nemalé náklady. Ze dvou platů se to dá obvykle „utáhnout“, ale z jednoho? Mladí lidé tak mnohdy zjišťují, že si děti ještě „nemohou dovolit“. A tak je odsouvají na dobu, kdy vystudují, koupí byt, auto, splatí část půjček, něco našetří, procestují část světa. Lidský organismus je ale bohužel v mnohém limitován. Zejména ženy se mohou snadno dostat do situace, kdy dítě sice chtějí, ale příroda je mocnější. Pak vyhledávají pomoc odborníků pro asistovanou reprodukci, přestože v nižším věku je jejich šance na otěhotnění vyšší. Vzhledem k tomu, že jeden cyklus umělé reprodukce jde do desítek tisíc korun, dochází tak ke skrytému zatěžování rozpočtu v podobě výdajů na zdravotnictví.  Nehledě na to, že s vyšším věkem žen i mužů dochází ke zvýšenému výskytu vrozených vad a rizik pro matku i plod, které vyžadují další výdaje spojené léčbou a platbami nemocenského po dobu rizikového těhotenství.

O tom, že je jsou škrty v rozpočtu nezbytné, není pochyb. Jsou ale omezení na úkor rodiny opravdu přínosem nebo se v budoucnu zákeřně vrátí jako bumerang? Co si o tom myslíte?

Od nového roku čekají české pacienty výrazné změny. Dochází k zavádění poplatků:

30 korun za návštěvu lékaře,

30 korun za výdej léku na předpis,

90 korun za návštěvu pohotovosti a

60 korun za den pobytu v nemocnici.

Některé výkony jsou od poplatku osvobozeny, například preventivní prohlídky a případy, kdy nebylo provedeno klinické vyšetření.

Současně je zaveden tzv. ochranný limit 5 000 Kč ročně - pokud pacientovy výdaje tento limit přesáhnou, bude mu rozdíl vrácen. Do limitu se ale nezapočítává například poplatek za pohotovost a pobyt v nemocnici.

Podrobné informace naleznete v Návodu na použití českého zdravotnictví na stránkách MZČR "http://www.mzcr.cz/index.php?clanek=2878".

1  
2  
 
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. Upozornění: Příspěvky v diskuzích a komentářích jsou názory našich čtenářů a nevyjadřují stanovisko redakce. Odpovědi v poradně a diskuzích nemají charakter právni rady, byly poskytnuty zdarma a její poskytovatelé v žádném případě neodpovídají za případné škody spojené s využitím nebo nevyužitím informací v nich uvedených.