Mateřská a rodičovská dovolená (nejen pro maminky)

Hlídání dětí

 
 

Ach ta místa ve školce... Také se vám nedaří sehnat místo ve školce? Nejste jediní. Místo ve školce začíná být v posledních letech nedostatkovým zbožím. Proč? Odpověď je jednoduchá. Po dlouhém období, kdy se rodilo málo dětí, byla řada školek flexibilně zavřena. Kdo by ale se stejnou pružností počítal při jejich otevírání, ten se hluboce mýlí. Dříve školky spadaly do zodpovědnosti Ministerstva školství, to ale již dávno neplatí. Školky spadají pod správu obcí, což by teoreticky mělo přinést lepší podmínky. Obec přece ví, co její občané potřebují. Ale ouha. Menší obce snahu na uchování školek většinou mají, ale chybí peníze v rozpočtu. Větší města, kde by se peníze daly hledat snáz, mají zase jiné priority a starosti. Bojují s deficity nemocnic, staví víceúčelová sportovní zařízení a na školky se prostě dostatek peněz a vůle nenajde. "Vždyť teď stejně rodí nejsilnější ročníky a ten boom za chvíli opadne a co pak s poloprázdnými školkami", pomyslí si leckterý úředník. Ale to je chabá útěcha pro matku, které drží zaměstnavatel místo do tří let věku dítěte a babičky mají do důchodu hodně daleko.

Vláda chystá maminkám na tuto bolístu lék - maminky si budou moci ke svému dítěti do šesti let přibrat na hlídání až další čtyři děti za poplatek maxiálně pět tisíc korun. Maminky nebudou z tohoto výdělku muset platit sociální a zdravotní pojištění a rodiče, kteří jim děti  na hlídání svěřují, si poplatek odečtou z daní.

Každá snaha o pomoc maminkám se samozřejmě cení, ale bude tento projekt fungovat alespoň jako částečná náhrada školek?

Kolik postýlek a židliček se vejde do průměrného dvou- až třípokojového bytu mladé rodiny?

Kolik maminek je schopno uhlídat pět malých dětí najednou a současně jim zajistit kvalitní stravovací režim (svačinka, oběd ve složení polévka, hlavní jídlo, svačinka - vše nejlépe z čerstvých surovin), jít s nimi dvakrát  denně ven, připravit jim zábavu i předškolní vzdělávání a ještě k tomu zvládnout chod vlastní domácnosti?

Co když hlídací paní onemocní dítě? Budou k ní ostatní maminky to své dál vodit nebo jim zaměstnavatel benevolentně dá kdykoliv dovolenou či neplacené volno?

Co vy na to? Uvažujete o tom, že chystanou reformu využijete?

  1. Věk vyšší než tři roky
  2. Předškolní věk
  3. Trvalý pobyt v obci mateřské školy
  4. Zaměstnání, studium rodičů
  5. Celodenní/částečná návštěva MŠ
  6. Vzdálenost od místa bydliště
  7. Sourozenec ve školce

Kolik byste byli maximálně ochotni zaplatit za měsíční hlídání dítěte?

12.12.2007 19:51:23 - PetraJiricka: Ahoj, já bych do toho klidně šla, mám možnost volných prostor po bývalých jesliškách a stravovat děti bych mohla ze školní jídelny. Ale bohužel, žiju na vesnici na Trutnovsku a nejsou tu maminky, kterým by se vyplatilo nechat si hlídat dětičky. Máme tu dost nízký platy a proto jsou raději doma a hlídají si je samy. smiley
04.06.2007 21:25:34 - Hanka: Taky mi to přijde trochu mimo mísu. Znám spoustu lidí, kteří by to využili ale nikoho, kdo by to chtěl rozjet.
30.05.2007 15:19:28 - Milča: Přijde mi to nereálný - ve školce mají učitelky péči o děti jako práci - k vaření mají kuchařky, k ekonomickému provozu hospodářky, na úklid uklízečky a pak jdou domů, kde se starají o svou domácnost a jedna mamina by to měla sfouknout všechno i když v menším měřítku za regulovaný poplatek...

 
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. Upozornění: Příspěvky v diskuzích a komentářích jsou názory našich čtenářů a nevyjadřují stanovisko redakce. Odpovědi v poradně a diskuzích nemají charakter právni rady, byly poskytnuty zdarma a její poskytovatelé v žádném případě neodpovídají za případné škody spojené s využitím nebo nevyužitím informací v nich uvedených.