Mateřská a rodičovská dovolená (nejen pro maminky)

Jaké změny čekají rodiny

Porodné - diskuze

Přihlásit se: email   heslo
Registrace | odeslat anonymně - jméno:
Váš email:

:-):-D:-D:-P:-O:-(:-B:-/:-o;-)B-):-X>-)]-|[-][-]love

Opište prosím kontrolní kód "1696":
skivers
brachet
Jsem přesvědčen, že Se mýlíte. Jsem si jistý. Doporučuji to probrat. Napište mi PM, пообщаемся. :-?
Aktualizace ovladacu graficke karty
Petra Tanečková
Dobrý den , Chtěla jsem se zeptat, čekam miminko a muj přítel jezdí kamionem, na pásce ma napsano ze má vyplatu 10.000kč ale vyplatu má viší to má diety, tak jsem se chtěla zeptat jesly do toho zapocítavaj i diety nebo ne jesly dostanu porodné .Předem děkuju za odpověd.
Petra Tanečková
Dobrý den , Chtěla jsem se zeptat, čekam miminko a muj přítel jezdí kamionem, na pásce ma napsano ze má vyplatu 10.000kč ale vyplatu má viší to má diety, tak jsem se chtěla zeptat jesly do toho zapocítavaj i diety nebo ne jesly dostanu porodné .Předem děkuju za odpověd.
Zuzana
Dobrý den.Tiež som zo slovenska a potrebovala by som poradit.Pracovala som v CR od 2004 do 31.3.2007 a od 1.5.2007 som si otvorila živnost a neplatila som si nemocensku.Som tehotna a chcela by som vediet ci mam narok na porodne,matersku a rodicovsky prispevok.moc krat dakujem za odpoved.Zuzana
Redakce blogu mateřská a rodičov
Odpověď pro Anetu z 8.1.2008:

"Nemocenske" a "materska" patri mezi davky nemocenskeho pojisteni. Narok na "nemocenskou" se stanovi podle §2 zakona c. 54/1956, z nejz vyplyva, ze obcanstvi by na narok na davky nemelo mit vliv, ale dulezite je, zda v CR pracujete. Obdobne je to s penezitou pomoci v materstvi. Musíte samozrejme splnovat dalsi podminky, tedy napr. byt v poslednich dvou letech pred porodem ucastna alespon 270 dnu nemocenskeho pojisteni. Podle informaci uvedenych v textu tedy podminku pravdepodobne splnujete.



Co se tyka porodneho a rodicovskeho prispevku, zalezi na situaci. Rodicovsky prispevek a porodne patri mezi davky statni socialni podpory. Podle §3 odst. 1 zakona c. 117/1995 Sb., o statni socialni podpore davky SSP nalezi pri splneni dale stanovenych podminek pouze fyzicke osobe, jestlize osoba a osoby spolecne s ni posuzovane jsou na uzemi CR hlaseny k trvalemu pobytu.Za trvaly pobyt se podle tohoto zakona povazuje tez pobyt cizince na uzemi CR hlaseneho k pobytu podle zvlastnich pravnich predpisu upravujicich pobyt cizincu na uzemi CR s vyjimkou zadatele o udeleni azylu ubytovaneho v pobytovem stredisku MV, a to ode dne, kterym uplynulo 365 dni ode dne hlaseni.



Mela byste tedy byt hlasena k trvalemu pobytu v CR nebo k prechodnemu pobytu cizincu a ode dne hlaseni podle zakona o pobytu cizincu by melo uplynout 365 dni.

Poznamka: Trvaly pobyt ditete a ostatnich clenu rodiny nemaji podle nasich informaci na vznik naroku na rodicovsky prispevek a porodne vliv.



Pokud se týká občanství dítěte, doporučujeme prostudovat stránky ministerstva vnitra http://www.mvcr.cz/rady/zakladni/stat_obc.html.



Jestliže máte zájem, aby dítě neslo příjmení otce, je třeba prohlásit před jeho narozením oznámení o otcovství před matričním úřadem.



V každém případě ještě doporučujeme zkonzkultovat všechny informace na příslušných místech:

1. mateřská - zaměstnavatel nebo OSSZ/ČSSZ

2. rodičovský příspěvek, porodné - úřad práce/v Praze úřad příslušné městské části

3. občanství - matrika/ministerstvo vnitra

4. pojistné - zdravotní pojišťovna matky



Aneta
Dobrý den. Jsem slovenka. V Česku pracuju nepřetržite od 15.12.2005, přechodný pobyt mám od 26.10.2006, v říjnu požádám o trvalý pobyt. V květnu čekám díte, přítel (otec dítěte) je čech. Budu mít nárok na porodné, mateřskou a na rodičovský příspěvek? Bude pojištěné i dítě a dostane trvalý pobyt po otci? Děkuji moc za odpovědi. Aneta.

 
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. Upozornění: Příspěvky v diskuzích a komentářích jsou názory našich čtenářů a nevyjadřují stanovisko redakce. Odpovědi v poradně a diskuzích nemají charakter právni rady, byly poskytnuty zdarma a její poskytovatelé v žádném případě neodpovídají za případné škody spojené s využitím nebo nevyužitím informací v nich uvedených.